Български език (7 клас)/Езикът в художествените текстове

Езикът в художествените текстове Всички художествени творби могат да се разделят на два големи дялс, които се отличават по езика и жанровата си разновидности - проза' (разка, повест, роман и др.) и лирика (стихотворение, ода, елегия и др.).

Особености на лирическата творба edit

Лирическата творба предава размишленията, настроенията и вълненията на лирическия говорител (говорещия в лирическият текст). Представените лица и предмети се наричат художествени персонажи. Преобладават глаголните форми за 1 л. ед. ч.

Особености на художествената проза edit

Художествената творба разказва за една или няколко истории, които се развиват в поредица от случки. Смисловите части на текста се наричат епизоди. В художествения произаичен текст се редуват случки с описания на състояниета на героите. Разказващият, се нарича разказвач, а представените лица и предмети – художествени персонажи. Характерни са формите за 3 л. ед. и мн.ч.

Сходство и контраст в художествената творба edit

Сходството между изобразени хора, предмети, явления и т.н. се постига чрез повторения, употреба на сродни думи и синоними, както и чрез използване на думи от обща предметна област; а контрастта – чрез антоними.

Езикови средства за означаване на сходство edit

  • на лексикални равнище – повторения на думи; използване на синоними и думи на обща предметна област
  • на звуково равнище – употреба на един и същи или сходни по звучене съгласни (алитерация) и гласни (асонанс)
  • на синтактично равнище – използване на еднакви по строеж изречения (синтактичен паралелизъм).