Български език (7 клас)/Текстът в сферата на масовата комуникация

Медиите са средство за масова комуникация, чрез която хората се осведомяват за ставащото по света. Основните видове са вестници и списания; радио и телевизия; както ѝ Интернет изданията.

Речевите особености при медийното общуване edit

  • предмет - събитията, вълнуващи обществото
  • цел - въздействие върху общественото мнение, развлечение и забава
  • участници - журналисти, читатели, слушатели и зрители
  • условия - медиите да имат обхват и достъп до всяко място

Медийният език edit

Медийните текстове трябва да са едновременно кратки, но и да съдържат голям обем информация. В научните текстове е задължително да се придаде точност и затова в тях се използват названия, термини и цифри. Но в художествените текстове се предава образност и емоционалност, затова се използват различни сравнения, епитети и пр. == Медийни жанрове

  • Информационната бележка представлява кратко съобщение, съдържащо информация за актуално събитие, времето и мястото на провеждането му, както и участниците в него. Характерното е че то се описва само с прякото значение на думите, като най-често глаголните форми са в 3 лице, минало свършено време.
  • Репортажът е голям по обем текст, проследяващ прочитането на събитие. В него се съдържат сведения за времето и мястото на провеждане и участниците в събитието. Авторът проследява случилото се като непосредствен наблюдател, изразяващ отношение и оценки към преживяното, затова репортажа като медиен жанр се доближава до художествения текст - съчетават се описания и повествование. Характерно е използването на прякото и непряко значение на думите, а глаголните форми са в 3 лице, минало свършено време (за писмена форма) и сегашно време (за устна форма).

Други медийни жанрове са публицистичната статия и интервюто.