Випускники і викладачі Української академії друкарства

Випускники і викладачі Української академії друкарства

Українська академія друкарства – правонаступниця Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова, історія якого розпочалася у 1930 році. Саме тоді були об’єднані поліграфічні факультети Київського і Харківського художніх інститутів і створений єдиний вищий навчальний заклад для вишколу кадрів поліграфії і видавничої справи. Першим директором інституту став випускник поліграфічного факультетуКиївського художнього інституту М.Г.Шевченко.

Серед перших викладачів інституту були професори В.І.Касіян, А.Х.Середа та ін.

1932 року для інституту було збудовано спеціальне приміщення, на базі УПІ відкрито навчально-поліграфічний комбінат.

1935 року відбувся перший випуск спеціалістів видавничої справи та поліграфії. За довоєнні роки інститут підготував близько 400 спеціалістів, серед яких такі відомі працівники галузі, як Ф.П.Азаренко, Г.М.Бабінський, В.Я.Грушин, І.М.Немченко, Ф.С.Савицький, І.М.Сиваш, М.В.Славінський та багато інших.

Із 1945 року відкривається нова сторінка в історії УПІ: інститут переводиться до Львова. Першим директором інституту був призначений к.т.н. Келлер Юліан Станіславович. Випускникам інституту перших повоєнних років були професор, доктор мистецтвознавства Я.П.Запаско, професор, кандидат технічних наук Г.Д.Толстой, визначні керівники в галузі поліграфії і видавничої справи Ю.П.Горелік, С.М.Горбонос, М.І.Бадах, П.В.Карпов, Л.Ю.Куликовський, В.П.Ресенчук та ін.

1959 року на базі навчально-консультаційного пункту було відкрито Київський вечірній факультет, який відіграв значну роль у забезпеченні столиці України висококваліфікованими кадрами для поліграфічних підприємств, видавництв, науково-дослідних установ галузі книжкової торгівлі. У 1989 році Київський вечірній факультет реорганізовано в поліграфічний факультет Київського політехнічного інституту.

1962 року створено загальнотехнічний факультет інституту у м. Хмельницькому, який у 1966 році був реорганізований у Хмельницький філіал УПІ. Згодом на базі цього філіалу був організований Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування, з якого виріс сьогоднішній Технологічний університет Поділля.

Від 1952 до 1973 р. ректором УПІ працював заслужений працівниквищої школи України Володимир Григорович Шпіца.

У 1973 – 1989 роках. УПІ очолював професор, к. т. н., відомий спеціаліст у галузі автоматизації і комплексної механізації процесів поліграфічного виробництва Григорій Денисович Толстой. За час його роботи на посаді ректора було здійснено будівництво першої черги нового інститутського комплексу на вул. Підголоско, розпочалося докорінне оновлення матеріально-технічної бази, зокрема, широке впровадження у навчальний процес електронної техніки.

24 жовтня 1989 р. ректором інституту було обрано тодішнього декана технологічного факультету к.т.н. Степана Миколайовича Гунька. Під його керівництвом було створено 6 нових кафедр та відкрито ряд нових спеціальностей і спеціалізацій, розширився парк електронно-обчислювальної та сучасної поліграфічної техніки.

30 червня 1994 р. на базі УПІ створена Українська академія друкарства – вищий навчальний заклад 4-го рівня акредитації.

У 1997 році до УАД окремим структурним підрозділом ввійшов Поліграфічний технікум, який очолив к.т.н., доц. Б.В. Дурняк.

8 червня 2000 року в м. Сімферополі, на базі видавництва «Таврида» було створено Кримський навчально-консультативний центр УАД, який очолив І.І. Турський. Необхідність вирішення питань важливих для успішного функціонування і розвитку сучасних поліграфічних технологій в Україні зумовили реорганізацію центру у Кримський інститут інформаційно-поліграфічних технологій.

7 квітня 2003 року Українську академію друкарства очолив доктор технічних наук, професор Дурняк Богдан Васильович. З його приходом було здійснено реорганізацію усієї структури навчального закладу, до складу якого увійшли Кримський інститут інформаційно-поліграфічних технологій та Поліграфічний технікум (з 2008 року – коледж; м. Львів), створено Видавництво УАД, відділ міжнародних зв’язків, відділ інформаційного забезпечення, навчально-демонстраційний центр «Гейдельберг», реорганізовано навчально-виробничу друкарню, а до навчально-науково-виробничого комплексу «Поліграфіст» увійшли нові наукові та виробничі організації. Відкрито нові напрями та спеціалізації, значно зросла кількість студентів, що навчаються в УАД.

2004 рік – кафедра технології матеріалів та поліграфічного машинобудування відзначила свій 40-річний ювілей. За час своєї діяльності вивчили понад півтори тисячі висококваліфікованих спеціалістів для видавничо-поліграфічного комплексу. Захищено багато докторських дисертацій, отримано понад 30 авторських свідоцтв на винаходи.

У 2005 році відбулося урочисте святкування 75-річчя Української академії друкарства у Львівському театрі опери та балету ім. С. Крушельницької. Високоповажні гості – представники Міністерства освіти і науки України, Державного комітету з телебачення і радіомовлення, органів місцевого самоврядування, колеги з Польщі, Росії, Литви, Німеччини, Бельгії, Китаю та Туркменістану відзначили визначну роль УАД у формуванні фахівців видавничого-поліграфічного комплексу України та інших країн світу.

Вперше в історії України в рамках святкування 75-річчя заснування Української академії друкарства у Львові було проведено 36 науково-практичну конференцію Міжнародної асоціації поліграфічних навчальних закладів світу.

2005 рік – багатий на ювілеї. «Круглі» дати відзначили наша alma mater Українська академія друкарства та Поліграфічний технікум УАД. І вже, коли стихли гучні святкування, хочеться згадати ще про один ювілей: газеті колективу УАД «Поліграфіст» – 55 років. До речі, у друкованому та електронному варіанті цієї газети, можна прочитати про усі події, що відбуваються в УАД, відповідно дізнатися більше про історію нашого ВНЗ.

7 лютого 2006 року ректору УАД Богдану Дурняку присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Професорів УАД Петра Топольницького, Романа Мервінського, Миколу Луцківа нагородили Почесними грамотами Кабінету Міністрів України. Професор Зеновія Холод отримала Подяку Кабінету Міністрів України.

2006 рік – кафедра інженерної механіки, створена на основі двох загальноінженерних кафедр – деталей машин і нарисної геометрії та машинобудівного креслення – цього року святкує своє 60-річчя. За 60 років тисячі студентів отримали фундаментальні знання з основ інженерної діяльності, навчилися опановувати секрети комп’ютерної графіки. Студенти кафедри здобувають призові місця на Всеукраїнських олімпіадах, конкурсах і наукових конференціях. Кафедра стала одним із лідерів запровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес в Україні.

18 – 19 грудня 2006 року відбулася Перша Міжнародна науково-практична конференція студентів, магістрантів, аспірантів «Квалілогія книги». Організаторами були Українська академія друкарства (а саме – кафедра технології друкованих видань і паковань), Клуб львівських поліграфістів, ЛОО Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Г. Ващенка.

2006 року з ініціативи наукової молоді Української академії друкарства у нашому навчальному закладі створено Раду молодих учених та спеціалістів (РМУС) – громадське об’єднання, метою якого є сприяння вирішенню наукових проблем і захисту інтересів молодих учених та спеціалістів.

26 березня 2005 року Українська академія друкарства була нагороджена бронзовою медаллю на восьмій міжнародній виставці навчальних закладів “СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ – 2005”.

17 лютого 2007 року Українська академія друкарства була нагороджена бронзовою медаллю на десятій міжнародній виставці навчальних закладів “СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ – 2007” у номінації “Інтеграція науки і освіти у вищому навчальному закладі”.

15 – 17 лютого 2006 року на ІХ міжнародній виставці навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2006». Українській академії друкарства присвоєно почесне звання «Лідер сучасної освіти»

17 лютого 2007 року Українська академія друкарства була удостоєнна почесного звання “ЛІДЕР СУЧАСНОЇ ОСВІТИ” “За багаторічну науково-педагогічну діяльність по інноваційному розвитку освіти України” на десятій міжнародній виставці навчальних закладів “СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ – 2007”.

2010 року академію нагороджено п’ятьма золотими медалями у різних номінаціях та надано почесне звання «Лідер сучасної освіти».

У відкритому міському конкурсі «Львів-2012» на кращу емблему майбутньої футбольної першості «Євро-2012» перемогла магістрантка Української академії друкарства Наталія Явровська.

Українська академія друкарства упродовж 19-20 вересня 2013 року організувала Міжнародний форум поліграфістів та вищих навчальних закладів, які готують фахівців для видавничо-поліграфічної галузі (InPEQ). У форумі взяли участь провідні фірми в галузі поліграфічного машинобудування і технологій з Німеччини, Австрії, Фінляндії, Швейцарії, зокрема Man Roland, Muller Martini, Canon Europe, Procemex та інші. Також участь у заході взяли ВНЗ з Польщі, Росії, Греції, Хорватії, Болгарії, Словенії, Румунії, Сербії та інших країн.

Випускники_Української_академії_друкарства edit

https://uk.wikipedia.org/wiki/Категорія:Випускники_Української_академії_друкарства

https://uk.wikipedia.org/wiki/Українське_друкарство

https://uk.wikipedia.org/wiki/Категорія:Українські_поліграфісти

https://uk.wikipedia.org/wiki/Друкарство

https://uk.wikipedia.org/wiki/Друкарство_у_Львові

https://uk.wikipedia.org/wiki/Категорія:Українські_друкарі

Література edit

Українська_академія_друкарства

https://uk.wikipedia.org/wiki/Українська_академія_друкарства

https://www.youtube.com/watch?v=-y5FLF6shBA

УАД TV студентське телебачення

https://www.youtube.com/channel/UCfhLz-NLbMEYAD-SDA8U0AQ

  • Раннє українське друкарство (XV–XVII століття): текст лекції для студ. Інституту журналістики з курсу «Історія видавничої справи» / М. С. Тимошик ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Інститут журналістики. Лекційний фонд. — К. : Інститут журналістики, 2002.— 34 с.
  • Друкарство на Україні в XVI—XVIII ст. / С. Маслов ; Укр. наук. ін-т книгозн.;— К. : [б. в.], 1924. — 39 с.
  • Запаско Я., Мацюк О., Стасенко В. Початки українського друкарства. — Львів: Центр Європи, 2000.— 222 с.
  • Книга і друкарство на Україні. — К.: Наук. думка, 1964.— 314 с.
  • Коляда Г. До питання про українське друкарство перед Іваном Федоровим // Рад. літературозн.— 1962.
  • Лотоцький О. Українське друковане слово. В кн.: Українська культура. — К.: Либідь, 1993.— С. 98–111.
  • Мацюк О. Чи було книгодрукування на Україні до Івана Федорова? // Архіви України. — 1968.1.
  • Мацюк О. Ще про початки книгодрукування на Україні // Архіви України. — 1971.
  • Мельников О. Чи було книгодрукування в Україні до Івана Федорова: огляд публікацій останніх років // Вісн. Кн. палати. — 2006.— С. 10–13.
  • Савка М. До історії книгодрукування на Україні // Архіви України. — 1972.— С. 26–34.
  • Каталог стародрукованих книг, що зберігаються у Центральному державному історичному архіві України у м. Києві (ЦДІАК України) 1494–1764 рр. / Ред. кол.: Шевченко Ф. П. (відп. ред.), Демченко Л. Я., Дзюба О. М., Полегайлов О. Г., Ціборовська-Римарович І. О., Яковенко Н. М.; Упорядн.: Боряк Г. В., Полегайлов О. Г. (ст. упорядн.), Ціборовська-Римарович І. О., Яковенко Н. М. Головне архівне управління при Кабінеті Міністрів України; Центральний державний історичний архів України у м. Києві; НАН України. Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. — К., 1999. — 314 с.
  • Черниш Н. І. Початки українського друкарства у дослідженнях Іларіона Свєнціцького та Івана Огієнка // Вісник Книжкової палати. — 2005.— С. 40–44.
  • Місцями Івана Федорова на Україні: путівник / М. Б. Видашенко та ін. — Львів: Каменяр, 1982. — 123 с.: іл.
  • Іван Федоров: життя в еміграції / І. Мицько ; Національний ун-т «Острозька академія». — Острог: Видавництво Нац. ун-ту «Острозька академія», 2008. — 130 с.: іл.
  • Культура книги: навч.-метод. посіб. для студ. спец. «Видавнича справа та редагувуння» (за вимогами кредитно-модульної системи) / Н. І. Черниш ; Українська академія друкарства. Кафедра видавничої справи і редагування. — Л. : [б. в.], 2008. — 167 с.
  • Історія книги: становлення сучасного книгодрукарського мистецтва: навч. посіб. для студ., які навчаються за спец. «Образотворче мистецтво»: у 3 кн. / Володимир Овчінніков. — Л. : Вид-во Укр. акад. друкарства, 2010. — 352, с. : іл. — Бібліогр.: с. 350–352. — 700 прим.
  • Рукописна і стародрукована книга: зб. праць: міжнар. наук. конф. (ХІІ Федоровський семінар), Львів, 23–25 квітня 2004 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. Історичний факультет, Музей мистецтва давньої української книги Львівської галереї мистецтв ; ред. кол. Я. Ісаєвич [та ін.]. — Л. : [б.в.], 2006. — 160 с.
  • Видавнича справа та поліграфічна діяльність в Україні: монографія / Б. В. Дурняк та ін.; Укр. акад. друкарства. — Л. : Укр. акад. друкарства, 2009.— 150 с.
  • Видавнича справа та редагування в Україні: постаті і джерела (XIX — перша третина XX ст.): Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Надія Віталіївна Зелінська. — Л. : Світ, 2003.— 612 с. — Бібліогр.: с. 608—611.
  • Українська видавнича справа у персоналіях (XVI ст. — середина XX ст.): бібліогр. слов.-довід. / За заг. ред. Губи Л. О. — Дніпропетровськ: Ліра, 2016. — 214 с. : іл. — Бібліогр. в кінці ст. — 100 прим.
  • Наукове книговидання в Україні: історія та сучасний стан: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. / Н. В. Зелінська. — Л. : Світ, 2002. — 267 с.
  • Тимошик Микола. ЇЇ величність — книга. Історія видавничої справи Київського університету. 1834–1999. — К. : НВЦ «Наша культура і наука», 1999. — 306 с. — Бібліогр.: с. 287—297.
  • Видавнича справа в Радянській Україні в 20–30-і роки XX ст. : дис. … д-ра іст. наук : 07.00.01 / Молоткіна Валентина Костянтинівна ; Держ. вищ. навч. закл. «Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Григорія Сковороди». — Переяслав-Хмельницький, 2012. — 463 арк.
  • Тимошик М. С. Українські друкарі та їхня роль у ствердженні вітчизняної школи редагування і видавничої справи: Текст лекції для студ. Ін-ту журналістики з курсу «Історія видавничої справи» / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Інститут журналістики. Лекційний фонд. — К. : Інститут журналістики, 2002. — 24с. — Бібліогр.: с. 22–23.
  • Тимошик М. С. Видавнича справа в Україні на сучасному етапі: тенденції, проблеми: Текст лекції для студ. Інституту журналістики з курсу «Видавнича справа та редагування» / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка; Інститут журналістики. Лекційний фонд. — К. : Інститут журналістики, 2002. — 23с.с. 21–22.
  • Видавнича справа та редагування: навч. посібник для студ. вищих навч. закл., які навч. за спец. «Журналістика», «Видавнича справа та редагування» / М. С. Тимошик. — К. : Наша культура і наука ; К. : Концерн "Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. — 224 с.
  • Видавнича справа за рубежем: навч. посіб. / С. А. Водолазька ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. — К. : Київ. ун-т, 2010. — 287 с.
  • Преса і книга діаспори. З історії видавничої діяльності українського зарубіжжя: навч. посібник для самост. роботи студ., які оволодівають спец. «Видавнича справа та редагування», «Журналістика», «Укр. мова та л-ра» / В. В. Губарець ; Відкритий міжнародний ун-т розвитку людини «Україна». — К. : Університет «Україна», 2008. — 266 с.: іл.
  • Розум О. Ф. Таємниці друкарства / О. Ф. Розум. — К.: Техніка, 1980. — 143 с. — (Полігр.: Минуле. Сучасне. Майбутнє).
  • Українська книга в контексті світового книговидання / О. В. Афонін, М. І. Сенченко ; Державна наукова установа "Книжкова палата України ім. Івана Федорова". — К. : Книжкова палата України, 2009.— 277 с.
  • Спадкоємці першодрукаря: слов. митців випускників та викладачів каф. графіки Укр. акад. друкарства / Володимир Стасенко ; Укр. акад. друкарства. — Л. : Укр. акад. друкарства, 2010.— 180

Для студентів старших років навчання. Основною метою є ознайомлення студентів з основами проведення наукових досліджень. Огірко І.В.