З'єднання кісток

Типи з'єднань edit

Кістки людини з'єднанні між собою і утворюють скелет (кістяк). Всі кістки (окрім кісточок у вусі) з'єднанні між собою 3 способами:

  • нерухомо — коли кістки зрослись і між ними помітний лише шов;
  • напіврухомо — коли кістки з'єднані між собою за допомогою хрящових пластинок;
  • рухомо — суглоби.

Нерухомо в організмі людини зрослись кістки черепа, наприклад тім'яні кістки, тазові кістки. Напіврухомим способом сполучені хребці людського хребта. Між ними розташовані хрящові диски з волокнистого хряща, які дозволяють згинання хребта лише вперед і лише під невеликим кутом. Рухомим способом з'єднано більшість кісток організму. Кінцівки людини мають найбільшу кількість суглобів, адже вони беруть активну участь в рухах тіла.

Суглоби edit

Суглоб — це рухоме з'єднанні кісток. В утворені суглоба беруть участь як мінімум 2 кістки, голівки яких вкриті гіаліновим хрящем. Кожний суглоб оточений суглобовою сумкою, що утворена міцною сполучною тканиною. Із сумки в порожнину між кістками виділяється суглобова рідина. Рідина діє як мастило, зменшуючи тертя в суглобах. Таке ж значення має і гіаліновий хрящ на кістках. Ззовні суглоби укріплені зв'язками.

Типи суглобів edit

Суглоби розрізняють:

  • одноосьовий циліндричний&004
File:Ььммти
ипспсми

nbsp;— рух кісток здійснюється в одній площині (ліктьовий суглоб);

  • двохосьовий сідлоподібний — рух кісток здійснюється у двох напрямках (колінний суглоб);
  • трьохосьовий кулястий — рух кісток здійснюється у трьох напрямках (плечовий суглоб).


Вивихи edit

Вивих — це зміщення кісток суглоба. Виникають при різкому та надмірному навантаженні на суглоб. Лікується вправлянням кістки в суглобову западину.