История и цивилизация (7 клас)/Владетел и общество в Древен Египет

Причини за създаване на държавата

edit

Строежа на напоителни системи; увеличаването на населението и обработването на земята се нуждаят от контрол. Той е постигнат, чрез създаването на държавен апарат (органи на държавни управление) и съсредоточаване на цялата власт във владетеля (фараона). Събират се данъци (Една от причините за създаване на йероглифите е нуждата от запазване на информацията при събиране на данъци.

Владетел

edit

Фараонът е считан за бог и затова всичко (градове, хора, земя...) му принадлежи по право. Нищо не ограничава властта му, освен чувството за отговорност към съдбата на народа. Египтяните вярват, че фараона и след смъртта си продължава да бди от небето над народа си. Затова тялото му се балсамира и поставя в гробница (най-често пирамида), която той построява приживе. Там се поставят различни лични предмети. Като например, неговите вещи (дрехи, накити и др)

Обществото

edit

Древен Египет е разделен на номи (области), с номарси (управители), които управляват от името на фараона – организират земеделска работа, ръководят занаятчийството и търговията, обучават армия, събират данъци, раздават правосъдие. За награда получават добива от огромни участъци земя. Жреците имат сходни власт и почит. Те често се противопоставят на фараона. Селяните (90 % от населението) са най-нисшите в Египет. Земеделците и скотовъдците живеят в селата и плащат данък върху произведеното. След края на земеделския сезон селяните работят на строежите на храмове и дворци. Занаятчиите живеят в градовете и произвеждат само при поръчка на фараона (това е причината за липса на търговия).