Digitaalsete õppematerjalide koostamine 2012
Kursuse korraldus
editToimumise aeg: 30. jaanuar - 20. mai 2012
Kursuse maht: 3 EAP (78 h)
Iseseisvate tööde tegemiseks on arvestatud iga teema kohta 6 tundi aega (teema kestab 2 nädalat). Selle aja sees tuleb tutvuda lugemismaterjalidega, sooritada praktilisi ülesandeid, kirjutada lugemismaterjalide ja praktiliste ülesannete põhjal ajaveebi sissekandeid ning jälgida teiste kursuslaste ajaveebe.
Sellele lisandub rühmatöö (20 tundi) ning kontakttunnid (12 tundi).
Kursuse kood: IFI7053
Õppejõud: Hans Põldoja
Kursuse korraldus: e-õpe integreeritud 3 kontaktpäevaga (12 h)
Kursuse ajaveeb: http://oppematerjalid.wordpress.com/
Kursuse Twitter: http://twitter.com/oppematerjalid
Kursuse märksõna: oppematerjalid (Twitteris #oppematerjalid)
Kursuse eesmärk
editVõimaldada digitaalsete õppematerjalide koostamiseks vajalike põhiteadmiste ja üldoskuste omandamist ning ülevaate saamist digitaalsete õppematerjalide koostamise tehnoloogiatest ja vahenditest.
Kursuse lühikirjeldus
editÕpiobjektid ja sisupaketid. Vahendid õpiobjektide ja sisupakettide loomiseks. SCORM, IMS Common Cartridge. Õpiobjektide kirjeldamine metaandmetega. IEEE LOM. Õpiobjektide repositooriumid. Veebipõhised keskkonnad õppematerjalide koostamiseks ja jagamiseks. Arvutipõhine testimine. IMS QTI. Vahendid küsimuste ja testide koostamiseks. Õppematerjalid ja autoriõigus, avatud sisulitsentsid, avatud õppematerjalid. Allikmaterjalidele viitamine. Õppematerjalide kvaliteet.
Kursusele registreerumine
editTegemist on avatud kursusega, mille e-õppe osas võivad osaleda kõik soovijad. Kursusele registreerumine toimub kuni 12. veebruarini EduFeedr keskkonnas: http://www.edufeedr.net/pg/edufeedr/join/37704
Õpiväljundid
edit- teab peamisi tehnoloogiaid ja vahendeid digitaalsete õppematerjalide koostamiseks
- oskab koostada õpiobjekte ja sisupakette ja kirjeldada neid metaandmetega
- oskab koostada arvutipõhiseid teste
- teab õppematerjalide koostamisega seotud autoriõiguse ja viitamise reegleid
Kontaktpäevad
editKontaktpäevad on mõeldud Tallinna Ülikooli kaudu ametlikult kursusele registreerunud üliõpilastele.
I kontaktpäev - Seminar (03.03)
edit- Seminar ajaveebipostituste põhjal
- Konsultatsioon tekkinud küsimuste põhjal
- Rühmatööde teemad
II kontaktpäev - Seminar (14.04)
edit- Seminar ajaveebipostituste põhjal
- Konsultatsioon tekkinud küsimuste põhjal
- Rühmatööde juhendamine
III kontaktpäev - Rühmatööde esitlused (13.05)
edit- Rühmatööde esitlused
Iseseisev töö
editIseseisev töö toimub e-õppe vormis ning on jagatud 7 teemaks. Iga teema jaoks on planeeritud 2 nädalat.
Sissejuhatus kursusesse (30.01-05.02)
edit- Ülevaade kursuse korraldusest
- Personaalse õpikeskkonna ülesseadmine
- Enesetutvustused ja õpilepingud
1. Õpiobjekti mõiste ja õppematerjalide levitamise vahendid (30.01-12.02)
editTeemad
edit- Digitaalsete õppematerjalidega seotud põhimõisted
- Digitaalsete õppematerjalide levitamise vahendid: repositooriumid ja referatooriumid
- Digitaalsete õppematerjalide metaandmed: IEEE LOM, selle rakendusprofiilid
Lugemismaterjalid
edit- Saum, R. R. (2007). An Abridged History of Learning Objects. In P. Taylor Northrup (Ed.), Learning Objects for Instruction: Design and Evaluation (pp. 1-15). Hershey, PA: IGI Global. Loetud aadressil http://www.igi-global.com/viewtitle.aspx?TitleId=25528&Sender=08502536-86e0-4190-90cd-8305324d116a
- McGreal, R. (2008). A Typology of Learning Object Repositories. In H.H. Adelsberger, Kinshuk, J.M. Pawlowski, & D.G. Sampson (Eds.), Handbook on Information Technologies for Education and Training (pp. 5–28). Springer. Loetud aadressil http://auspace.athabascau.ca/handle/2149/1078
- Barker, P., & Campbell, L. M. (2010). Metadata for Learning Materials: An Overview of Existing Standards and Current Developments. Technology, Instruction, Cognition and Learning, 7(3-4), 225-243. Loetud aadressil http://www.icbl.hw.ac.uk/publicationFiles/2010/TICLMetadata/TICLpaper.MetadataForEducation_postref.pdf
Ülesanded
edit- Õpiobjektide repositooriumidega tutvumine
2. Õppematerjalide koostamise vahendid (13.02-26.02)
editTeemad
edit- Õpiobjektide ja sisupakettide koostamise vahendid (eXe Learning, CourseLab, GLO Maker, Xerte)
- Veebipõhised vahendid õppematerjalide koostamiseks (LeMill, Connexions, myUdutu)
- Sisupakettide standardid: SCORM, Common Cartridge
Lugemismaterjalid
edit- Khademi, M., Haghshenas, M. & Kabir, H. (2011). A Review On Authoring Tools. In 5th International Conference on Distance Learning and Education (pp. 40-44). Loetud aadressil http://www.ipcsit.com/vol12/8-ICDLE2011E0020.pdf
- Gonzalez-Barbone, V., & Anido-Rifon, L. (2010). From SCORM to Common Cartridge: A step forward. Computers & Education, 54(1), 88-102. Elsevier Ltd. doi: 10.1016/j.compedu.2009.07.009
- Leinonen, T., Purma, J., Põldoja, H., & Toikkanen, T. (2010). Information Architecture and Design Solutions Scaffolding Authoring of Open Educational Resources. IEEE Transactions on Learning Technologies. 3 (2), 116-128. IEEE Computer Society.
- Boyle, T. (2009). Generative learning objects (GLOs): design as the basis for reuse and repurposing. In First International Conference on e-Learning and Distance Learning, Riyadh, Saudi Arabia, March 16-18 2009. Loetud aadressil http://ipac.kacst.edu.sa/eDoc/2009/173839_1.pdf
- Ball, S., & Tenney, J. (2008). Xerte – A User-Friendly Tool for Creating Accessible Learning Objects. In K. Miesenberger, J. Klaus, W. Zagler, & A. Karshmer (Eds.), Computers Helping People with Special Needs: 11th International Conference, ICCHP 2008, Linz, Austria, July 9-11, 2008. Proceedings (pp. 291-294). Springer.
Ülesanded
edit- Tutvuda ühe õpiojektide koostamise vahendiga ja koostada selle abil lihtne õpiobjekt
3. Arvutipõhine testimine (27.02-11.03)
editTeemad
edit- Arvutipõhiste testide koostamise vahendid
- Küsimuste ja testide spetsifikatsioon IMS QTI
Lugemismaterjalid
edit- LTSO (2012). IMS Question and Test Interoperability - Overview. Loetud aadressil http://www.cen-ltso.net/main.aspx?put=240
- Gutiérrez, I., Delgado Kloos, C., & Crespo, R.M. (2010). Assessing Assessment Formats: The Current Picture. In Proceedings of the IEEE Education Engineering (EDUCON) 2010 (pp. 1233-1238). Loetud aadressil http://www.ieec.uned.es/Investigacion/Educon2010/SearchTool/EDUCON2010/papers/2010S06D01.pdf
- Elliott, B. (2007). Guide to Writing Objective Tests. Loetud aadressil http://www.scribd.com/doc/464785/Objective-Test-Guide
Ülesanded
edit- Tutvuda ühe arvutipõhiste testide koostamise vahendiga ning koostada test, mis kasutab erinevaid küsimusetüüpe.
4. Uued tehnoloogiad õppematerjalide koostamiseks (12.03-25.03)
editTeemad
edit- Interaktiivsetele tahvlitele mõeldud õppematerjalid (SMART Notebook)
- Tahvelarvutitele ja mobiilsetele seadmetele mõeldud õppematerjalid (iBooks Author, Inkling)
- E-raamatud
- Loengusalvestusvahendid
- Taskuhääling
Lugemismaterjalid
edit- Shen, W., & Koch, U. (2011). eBooks in the Cloud: Desirable Features and Current Challenges for a Cloud-based Academic eBook Infrastructure. In Y. Tonta, U. Al, P.L. Erdoğan, & A.A. Baptista (Eds.), Digital Publishing and Mobile Technologies: 15th International Conference on Electronic Publishing, June 22-24, 2011, İstanbul, Turkey. Proceedings. (pp. 80-86). Ankara: Hacettepe University. Loetud aadressil http://elpub2011.bilgiyonetimi.net/papers/full_text.pdf
Ülesanded
edit- Tutvuda uute õppematerjalide koostamise tehnoloogiatega veebiallikate põhjal.
- Katsetada ühte uutest õppematerjalide koostamise tehnoloogiatest.
5. Õppematerjalide autoriõigus (26.03-08.04)
editTeemad
edit- Õppematerjalid ja autoriõiguse seadus
- Creative Commons ja avatud sisulitsentsid
- Avatud õppematerjalide kogud
Lugemismaterjalid
edit- Keats, D. (2006). Implications of the NonCommercial (NC) Restriction for Educational Content. The African Journal of Information and Communication, (7), 74-80. Loetud aadressil http://link.wits.ac.za/journal/j07-keats.pdf
Ülesanded
edit- Teha kokkuvõte enda poolt õpetatava aine kaetusest avatud õppematerjalidega
- Avaldada enda poolt koostatud õppematerjal või muu teos avatud sisulitsentsiga
6. Töö allikatega, viitamine ja viidete haldamine (09.04-22.04)
editTeemad
edit- Teadusartiklite otsimootorid
- Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu elektroonilised andmebaasid
- Viitamise põhimõtted ja viitamisstandardid
- APA standardile vastavate viitekirjete moodustamine
- Viitekirjete haldamise vahendid
Lugemismaterjalid
edit- Zaugg, H., West, R.E., Tateishi, I., & Randall, D.L. (2011). Mendeley: Creating Communities of Scholarly Inquiry Through Research Collaboration. Techtrends, 1(55), 32-36. Loetud aadressil http://www.springerlink.com/content/y80306362134342w/
Ülesanded
edit- Teadusartiklite otsingumootorite kasutamine
- Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu andmebaaside kasutamine
- Mendeley kasutuselevõtt, allikate lisamine ja viidete eksportimine
7. Õppematerjalide kvaliteet (23.04-06.05)
editTeemad
edit- E-õppematerjalide kvaliteedinõuded Koolielu portaalis ja e-Õppe Arenduskeskuse sisutootmisprojektides
- Digitaalsete õppematerjalide kvaliteedi tagamise strateegiad
Lugemismaterjalid
edit- e-Õppe Arenduskeskus (2011). Õpiobjektide kvaliteedinäitajad e-õppe programmides BeSt ja VANKeR. Loetud aadressil http://www.e-ope.ee/_download/repository/Opiobjektid_kvaliteet%5B1%5D.pdf
- Tiigrihüppe Sihtasutus (2009). Koolielu portaali õppematerjalide kvaliteedinõuded. Loetud aadressil http://koolielu.ee/pg/info/readpage/8927
- Auvinen, A.-M. (2009). The challenge of quality in peer-produced eLearning content. eLearning Papers, 17, 1-11. Loetud aadressil http://elearningpapers.eu/en/article/The-challenge-of-quality-in-peer-produced-eLearning-content?paper=57497
- Leacock, T. L., & Nesbit, J. C. (2007). A Framework for Evaluating the Quality of Multimedia Learning Resources. Educational Technology & Society, 10(2), 44-59. Loetud aadressil http://ifets.info/journals/10_2/ets_10_2.pdf
Ülesanded
edit- Ühe digitaalse õppematerjali kvaliteedi analüüs
Kokkuvõtted kursusest (14.05-20.05)
edit- Refleksioon
- Tagasiside küsimustik