Henri Ots


Sissejuhatus

edit

Playstation 3 on Sony poolt toodetud mängukonsool. Tema eelkäijateks on Playstation’i seeria vanemad mudelid: Playstation 2 ja Playstation 1. Põhilised konkurendid on Microsoft’i Xbox 360 ja Nindendo Wii. Kõik need kuuluvad seitsmanda generatsiooni mängukonsoolide hulka. Playstation 3’e eritab oma eelkäiatest Playstation Network’i olemas olu mis võimaldab tasuta online mänge mängida. Arenenud on veel multimeedia võimed: saab vaaadata filme ning pilte. Samuti on võimalik mänge ja videosid alla laadida internetis ja salvestada need konsooli kõvakettale.

Ajalugu

edit

PS3 tutvustati maailmale esimest korda 16 mail, 2005 aastal. See ei olnud täiesti töökorras versioon sellest konsoolist, vaid demo-variant. Algne prototüüp sisaldas kahte HDMI porti, kuute USB porti ja kolme Etherneti porti. Umbkaudu aasta hiljem sisaldas järjekordne prototüüp nelja USB porti ja ühte Etherneti ja HDMI porte. Samuti öeldi presentatsioonil, et müüki pannakse kahte erinevat versiooni PlayStation 3-e. Esimene mudelil oli 20GB kõvaketas ja selle hinnaks plaaniti $499. Seda plaaniti müüki paisata samal ajal kui 60GB mudelit, mille hinnaks oli $599. Suurim vahe kahe mudeli vahel seiseb selles, et 60GB mudel sisaldab HDMI porti, WI-Fi internet, flash kaardi lugejat. Jaapanis pandi PS3 konsoolid müüki 11. novembril, kuid Põhja-Ameerikas ja Euroopas ilmus see poelettidele 17. novembril. Palju pettumust tekitas asjaolu, et Sony lükkas PAL-regioonide (põhiliselt Euroopa ja Okeaania riigid) müüki paiskamist edasi, sest nende Blu-Ray lugejad kippusid lühisesse minema. Viimane muutus, enne poodidesse jõudmist toimus 22. septembril, 2006 aastal, Tokyo Game Show'l. Sony tegi teatavaks, et 20GB mudelil on ka HDMI port, kuigi nad ei lisanud sellele mudelile flash kaardilugejat ja WI-Fi't. Kauaoodatud päev oli käes- 11.november, 2006. Mõnedele allikate teatel müüdi Jaapanis esimese 24 tunni jooksul 81639 PlayStation 3 konsooli. Nädal hiljem pandi müüki PlayStation 3 Põhja-Ameerikas ja Euroopas. Ameerikas võeti see vastu suurte ootuste ja vägivallaga. Inimesed magasid poodide ees, et olla esimene, kes omab PlayStation3-e. Mõned magajad rööviti paljaks, neid relvaga sihtinud pättide poolt. Viimane müüki paiskamine toimus 16. juunil, 2007 aastal Lõuna-Koreas. PlayStation3 oli viimase aja kõige oodatuim tehnikavidin.

Konsooli konfiguratsioonid

edit

Süsteemiplokk

edit

PS3 sisaldab 2x kiirusega Blu-Ray lugejat mängude, filmide, DVD-de, CD-de ja muude optilise meedia mängimiseks/lugemiseks. See oli algselt müügis kas 20 või 60GB suuruste kõvaketastega, kuigi 20GB mudel ei olnud saadaval PAL-regiooni riikides. PS3 kasutab Sony, Toshiba, IBM välja töödatud Cell mikroprotsessorit oma CPU-na, mis on ühetuumaline 3,2GHz. Samuti sisaldab see konsool Bluetooth 2.0, gigabit Etherneti, USB 2.0 ja HDMI 1.3a, nüüd uuendatud läbi "firmware" 1.4 peale. 22 märtsil, 2007 aastal, SCE ja Standford Ülikool lasid välja "Folding@home" projekti PlayStation3-le. See programm laseb PS3 omanikel laenata oma PS3 arvutusvõimsust, et aidata õppida lähemalt tundma füüsilisi protsesse. 2008 aasta detsembris häkkis grupp häkkereid lahti SSL turvaprotokoli. Niisuguse tembuga sai aasta alguses hakkama GeoHot (George Hotz – noormees, kes häkkis lahti ka esimese iPhone’i). Nn. uut meetodit kutsuvad selle autorid aga “open source PSjailbreak”iks. See tähendab sisuliselt seda, et oma konsooli lahtimuukimiseks ei ole tarvis soetada kinnist modifitseerimiseks vajaminevat kiipi, vaid kood vastavaks toiminguks on vabalt kättesaadav ning ainus väljaminek tuleb teha ühe spetsiifilise, kuid õnneks mitte väga kalli USB seadme soetamiseks ($30 dollariline AT90USBkey või siis $25ne Teensy++). Ma tean küll, mida paljud mõtlevad; aga see soodustab ju tagavarakoopiate kasutamist (loe: piraatlust). Jah ja ei. Õnneks praegusel kujul PSjailbreak ei võimalda koopiate mahamängimist, kuid kindlasti tekib sel juhul küsimus, milleks üldse vaevuda? Ilmselt tasub seda teha neil, kes soovivad kasutada Cell protsessori suur jõudlust enese loodud koodi jooksutamiseks. Kindlasti on äärmiselt palju inimesi, kes ainuüksi Selle pärast rõõmust lakke hüppavad, kuid on ka põhjust – sisuliselt saab paarikümne dollarilise väljamineku eest teha oma mängukonsoolist soodne superarvuti.

Esialgne mudel

edit

On olemas mitmeid algseid Playstation3 riistvaramudeleid, mis jaotatakse nende kõvaketaste suuruste järgi, on olemas: 20, 40,60,80 ja 160GB mudelid. Kuigi on nad jaotatud nende HDD ketaste suuruse järgi, võivad olla siiski erinevused konsoolides, olenevalt regioonile või väljalaske kuupäevale. Ainuke erinevust välimuses esimestel viiel mudelil oli kaunistusäärise värv või USB portide arv, nn uste olemasolu, mis katavad flash kaardi lugeja ava ja veel mõned väikesed muudatused ventilatsioonis. Kõik müügipaketid sisaldavad ühte või kahte Sixaxis pulti ja/või DualShock3 pulti. Alates 12 Juunis, 2008 sisaldas konsool ühte miniUSB kaabli ühendust, et oleks võimalik ühendada PlayStation Portable süsteemiga, ühte video/stereo heli väljundit, ja ühte toitekaablit. Kõik mudelid toetavad originaal PlayStationi tarkvara emulatsiooni. Samuti sisaldavad kõik mudelid peale 20GB mudeli 802.11 b/g Wi-Fi't. Lisaks kõigile neile võimalustele, sisaldab 60GB mudel sisemist IEEE 802.11 b/g Wifi't, mitmeid flash kaardi lugejaid(SD/Multimedia kaart, CompactFlash Type I/Type II, Microdrive, mälupulke/PRO/Duo ja kroomitud äärt. Riistvara seisukohalt on 80GB mudel,mis on müügis Lõuna-Koreas, samasugune, nagu 60GB mudel, mis on müügis PAL-regiooni riikides, väljaarvatud HDD ketta suurus.

Õhuke mudel

edit

Uue disaini ja välimuse saanud PS3, tihti tuntud kui "PS3 Slim", kuid ametlikult nimetatud "PS3", on ainuke mudel müügis praegusel hetkel. Sellel on 120GB või 160GB suurune HDD kõvaketas. PS3 slim sisaldab samuti võimalust kontrollida konsooli läbi HDMI, kasutades selleks teleka pulti. PS3 Slimil ei ole enam "Pea lülitit" nagu eelmistel PS3 mudelitel, sarnaneb Playstation2 Slimile. Kahjuks puudub slimil võimalus PS2 mänge emuleerida. PlayStation3 Slim tuli müüki 25. august 2009 aastal ning müüs esimese 3 nädalaga üle millioni ühiku. Juulis 2010, teatas Sony kaks uut Slimi mudelit: 160GB ja 320GB. 120GB mudel võeti müügilt maha Jaapanis. Konsoolid ilmusid müüki vastavalt 19. september ja 15. september, 2010. aastal. Sony 2006. aasta E3 pressikonverentsil teatati juhtmeta Sixaxis puldi müüki paiskamisest. Pult baseerus samal põhilisel mudelil nagu PlayStation2 DualShock2 pult, aga oli traadita, samuti puudusid sellel vibratrioonid, sisaldas sisseehitatud kiirendi, mis suudab õigeaegselt tuvastada analoog-nuppude liikumist kolmel suunal. 2007 aasta Tokyo Game Show pressikonverentsil teatas Sony, et DualShock3 uuel versioonil on sama kujundus ja samad võimed, mis Sixaxis puldid, kuid juurde on lisatud vibratsiooni tugi. Kuigi kriitikud on kritiseerinud DualShock3 pulti selle kaalu pärast. Nimelt on see märgatavalt raskem kui Sixaxis pult. 2009 aasta E3 ajal teatas Sony plaanist välja lasta maailma kõige täpsema puldi, mille nimeks hiljem pandi PlayStation Move. See tuli müüki 15. septembril, 2010 aastal euroopas, 19. septembril Põhja-Ameerikas ja 21.oktoobril Jaapanis. 13. oktoobril teatas Sony läbi Youtube kanali, et müüki tuleb Sony PlayStation ametlik ruumilise heli süsteem (surround sound) PS3 jaoks.

PS3 Slim:

  • Hind: 6000 EEK
  • Värv: Must
  • Kõvaketas: 120GB
  • USB pordid: 2
  • Protsessor. 8 tuumaline Cell
  • Graafika: Nvidia RSX (256MB)
  • WiFi: Olemas
  • Kettaseade: Blu-ray/DVD/CD
  • HDMI: Jah
  • Optical Audio: Jah
  • Bluetooth: Jah
  • Kontrollereid: Üks
  • Online: Tasuta
  • Mõõdud: 290x65x290mm
  • Kaal: 3,2kg
  • Süsteemitarkvara

    edit

    Sony on lisanud võimaluse kasutada Operatsiooni Süsteemi uuendusi. Uuendusi saab kätte mitmel erineval viisil: a) Kui PlayStation3 omab aktiivset internetiühendust, siis saab uuendusi tõmmata otse PlayStation võrgust oma PS3 ja seejärel installeerida. Süsteemid aktiivse interneti ühendusega kontrollivad automaatselt läbi võrgu uuendusi, peale iga käivitamist. b)Kasutades välist PC, kasutaja võib tõmmata uuendusi ametlikult PlayStationi veebilehelt, üleviia kaasaskantava meedia abil ja installeerida see süsteemi. c)Mõned mängude plaadid tulevad koos süsteemitarkvara uuendustega plaadil.See tuleneb sellest, et mõned mängud nõuavad eraldi süsteemi uuendust käivitamiseks. Kui on uuendust vaja, käivitatakse installeerimisprogramm plaadilt. Originaalne PlaStation3 sisaldas samuti võimalust installiad teisi operatsioonisüsteeme, nagu näiteks Linux. Seda võimalust polnud kaasatud õhukestel mudelitel ja eemaldati ka kõikidelt vanematelt mudelitelt koos tarkvara versiooni 3.21 väljatulekuga 2010 aasta Aprillis. See võimalus on nüüd ainult kättesaadav kasutajatele, kes ei ole otsustanud uuendusi installeerida peale 3.15 versiooni.

    Graafiline kasutajaliides

    edit

    Standartne PlayStation 3 XrossMediaBar versioon sisaldab endas üheksat valikukategooriat. Nendeks on: Kasutajad, Sätted, Pildid, Muusika, Video, Mängud, Võrk, PlayStation võrk ja Sõbrad. Kümnes TV kategooria kuvatakse Muusika ja Video vahel, kui PlayTV on installeeritud ja konsool vastab etteantud kriteeriumitele. Tavasätete järgi on "Mis uut?" sektsioon kuvatud kohe peale konsooli käivitumist. PS3 võimaldab samuti salvestada erinevaid kasutajaid, töödelda ja vaadata pilte koos muusikalise ettekandega, mängida muusikat ja kopeerida audio CD lugusid ühendatud salvestuskettale, esitada filme ja video faile USB pulgalt, kõvakettalt, Blu-Ray kettalt või Flash kaardilt. Samuti on võimalus ühendada külge USB klaviatuur ja hiir. Lisaks UPnP meedia ilmub eraldi audio/video/pildi kategooriates, juhul kui meedia server või DLNA server avastab need läbi kohtvõrgu. Sõbrad menüü lubab sul saata meile koos emotikoonidega ja manustada kirjale pilte, samuti on võimalus videokõneks, juhul kui on soetatud PlayStationEye või EyeToy veebikaamera. Võrk menüü lubab sul teha online-shoppamist läbi PlayStationi Poe ja samuti võimaldab ühendada PS3 ja PlayStation Portable omavahel.

    Playstationi lisad

    edit

    PlayStation võrgustik

    edit

    PlayStation võrgustik on koondatud läbi võrgu mängimiseks ja digitaalse meedia jagamiseks, ning on välja töödatud Sony Computer Entertainment poolt. See võimalus tehti teatavaks 2006 aasta PlayStation ärikohtumisel Tokyos. Selline teenus on alati ühendatud, tasuta ja sisaldab "multiplayer" tuge. Võrk võimaldab võrgust mängimist, PlayStation poe, PlayStation kodulehe ja teiste teenuste kasutamist. PlayStation võrgustik kasutab reaalselt valuutat.

    PlayStation pood

    edit

    PlayStation pood on põhimõtteliselt internetiturg, mis on saadaval PlayStation3 ja PlayStation Portable mängukonsoolide omanikele läbi PlayStation võrgu. Pood pakub võimalusi erinevate materjalide allalaadimiseks, lisa-materjalide, mängu demode, teemapakettide ja filmi treilerite allalaadimist. Teenus on kättesaadav läbi XMB ikooni PS3 ja PSP-l. PlayStation 3 poodi saab samuti läbi PSP, kasutades Remote Play ühendust. PSP pood on samuti kättesaadav PSP ühendamisel arvutiga. 24. septembri 2009 aasta seisuga on üle 600 millioni allalaadimise sooritatud läbi PlayStation poe. PlayStation poodi uuendatakse uue sisuga igal teisipäeval Põhja-Ameerikas, ja igal kolmapäeval PAL-regioonides. Mais 2010 see muudeti see neljapäeva pealt ära, seoses sellega, et PSP mängud, mis lasti välja digitaalsel kujul, oleksid lähemal ametlikule väljalaskekuupäevale.

    PlayStationPlus

    edit

    PlayStationPlus on tellitav pakett läbi PlayStation võrgustiku, mis ametlikult paljastati 2010 aasta E3 ajal Jack Trettoni poolt. See lasti välja koos 3.40 tarvaraversiooniga 29.juunil 2010 aastal, see maksuline teenus võimaldab kasutajatel kasutada laiendatud PlayStation võrgustiku teenuseid, nagu näiteks võimlust demode, mängude ja süsteemiuuenduste automaatset allalaadimist kasutaja PlayStation3-e. Kasutajad saavad lisaks eksklusiivse ligipääsu mõnedele beetadele, mängude demodele ja maksulisele allalaaditavale materjalile ja teistele PlayStation poe toodetele. Põhja-Ameerika kasutajad said samuti tasuta ajakirja Qore tellimuse.

    "Elu PlayStationiga" ja Playstation Home

    edit

    "Elu PlayStationiga" on applikatsioon, mis näitab ilmateadet ja uudiste pealkirju New Yorgis. See lasti välja 18. septembril, 2008 aastal. See näitab virtuaalset ümbermaailmset andemit kõrvuti juba olemasoleva Folding@home funktsiooniga. See applikatsioon võimaldab kasutajale ligipääsu kolmele erinevale informatsioonikanalile, Live Channel, the Wold Heritage kanal ja United Village kanal. PlayStation Home on virutaalne kommunikatsioonipõhine teenus. See lubab kasutajal teha oma konto, teha oma avatari. Kasutajad saavad osta uusi virtuaalseid kaupu, suhelda ja mängida läbi võrgu.

    Ameeriklased püüavad PS3 abil pedofiile

    edit

    Pedofiilid on targemad kui kunagi varem ning on hakanud oma kõvaketaste sisu paroolide taha peitma. USA seaduste järgi ei pea kinnipeetav oma andmeid kaitsvaid paroole võimudele avaldama, samas ei ole ebaseaduslik arvuti konfiskeerimine ning seejärel salasõna lahtimuukimine. Kui vanasti kasutasid agendid paroolide muukimiseks $1100 maksvaid Dell’i servereid, siis nüüd teeb sama töö ära $300 maksev PlayStation 3. Jõudluse poolepealt pidavat nad võrdsed olema, kuid kokkuhoid on märgatav. Väidetavalt on ka Xbox 360 samaks asjaks võimeline, kuid PS3 on kasutusel, sest sinna saab Linuxi installida(PS3 Slim’ile ei saa).

    Kasutatud kirjandus

    edit
  • http://www.ps3-consoles.co.uk/ps3_history.php
  • http://www.blurbwire.com/topics/PlayStation_3::sub::Console_Configurations
  • http://us.playstation.com/psn/playstation-home/homedetail/
  • http://us.playstation.com/psn/playstation-plus/
  • http://blog.kahvel.ee/tag/playstation-3/
  • http://us.playstation.com/support/systemupdates/ps3/index.htm