Portal:Історія філософії

Історія української філософії edit

(41531) 7 трим., 4 год./тиж., іспит, 2 зал.б. Нормативний курс, що має на меті ознайомлення студентів з основними етапами становлення та розвитку української філософської думки, спадщиною її найзначніших представників.


Історія християнства edit

(41499) 5 трим., 3 год./тиж., залік, 2 зал.б. Нормативний курс, що має на меті ознайомлення студентів з догматичною та інституційною історією християнства як світової релігії та одного із чинників духовного, культурного та суспільного розвитку людства, основними християнськими напрямами та конфесіями.


Історія християнства edit

(41499) 5 трим., 3 год./тиж., залік, 2 зал.б. Нормативний курс, що має на меті ознайомлення студентів з догматичною та інституційною історією християнства як світової релігії та одного із чинників духовного, культурного та суспільного розвитку людства, основними християнськими напрямами та конфесіями.


Біблієзнавство edit

(41555) 4 трим., 4 год./тиж.,іспит, 2 зал.б. Нормативна дисципліна, що передбачає ґрунтовне ознайомлення студентів із Біблією як визначним явищем світової культури та духовності, джерелом релігійних, етичних і філософських традицій. У межах курсу вивчаються склад і структура Біблії, формування біблійного канону, переклади Біблії та їхнє поширення, історія тлумачення біблійних текстів, світ природи й культури в біблійних символах, релігійна, філософська, культурологічна, моральна проблематика Біблії.


Історія логіки edit

(41647) 4 трим., 4 год./тиж., іспит, 3 зал.б. Вибірковий курс, що передбачає ознайомлення студентів з історичними етапами становлення логіки як дисципліни.

Методологічні проблеми історико-філософського пізнання edit

(41648) 1 трим., 4 год./тиж., іспит, 3 зал.б. Нормативна дисципліна, що передбачає аналіз сутності і специфіки історії філософії як науки, її місця і ролі в розвиткові філософського знання і культури, вивчення найрепрезентативніших спроб концептуального осмислення історії філософії, з'ясування теоретичних принципів і методів історико-філософського пізнання, особливостей історико-філософського джерелознавства, визначення кола актуальних проблем сучасної історико-філософської науки.

Філософія середніх віків edit

(41508) 5 трим., 4 год./тиж., іспит, 2 зал.б. Нормативний курс, який передбачає вивчення студентами специфіки середньовічної європейської філософії, її ролі та місця в історії світової культури, ознайомлення із поглядами представників ранньохристиянської філософії, східної патристики, схоластики і християнської містики.


Філософія Ніцше edit

(41520) 11 трим., 2 год./тиж., залік, 1.5 зал.б. Вибірковий курс, у межах якого передбачається поглиблене вивчення змісту і проблематики філософії Ніцше, специфіки його тлумачення метафізики, онтології, гносеології, етики, естетики, філософії культури, релігії, права, історії.

Філософія історії edit

(41524) 8 трим., 4 год./тиж., іспит, 2 зал.б. Нормативний курс, предметом якого є сутність і завдання філософії історії, специфіка історичного процесу, його єдність і багатоманітність, смисл історії.


Філософська герменевтика edit

(41634) 2 трим., 4 год./тиж., іспит, 3 зал.б. Нормативна дисципліна, що передбачає вивчення філософської герменевтики як сучасного напряму світової філософії. Значна увага приділяється історичній трансформації герменевтики від античного мистецтва тлумачення до герменевтики фактичності М.Гайдеґґера й універсальної герменевтики Г.-Ґ.Ґадамера. Систематично розглядається й критично тлумачиться Ґадамерова концепція герменевтичного досвіду в мистецтві, історії, етиці та комунікації.

Науково-дослідний семінар: Філософія досократиків:джерелознавство та історико-філософська герменевтика edit

(41639) 4 трим., 2 год./тиж., без контролю; 5 трим., 2 год./тиж., іспит, 3 зал.б. Вибірковий курс, що має на меті детальне ознайомлення студентів з історією та сучасним станом історико-філософських досліджень ранньогрецької філософії, висвітлення головних засад джерелознавства та текстологічного аналізу пам'яток досократівської філософії, формування у студентів практичних навичок історико-філософської інтерпретації давньогрецьких філософських текстів.


Метафізика Арістотеля edit

(41645) 1 трим., 4 год./тиж., іспит, 3 зал.б. Нормативна дисципліна, що передбачає поглиблене вивчення центральної філософської праці Арістотеля "Метафізика". Розглядаються проблеми складу та історії формування тексту "Метафізики", арістотелівське тлумачення предмета філософії, критика платонізму у Арістотеля, методологічні засади "першої філософії", вчення про сутність, теологія Арістотеля, категоріальне вчення. Курс будується на ретельному текстологічному аналізі "Метафізики" й має на меті розвиток у студентів навичок джерелознавчої роботи.

Філософія психології edit

(41649) 2 трим., 4 год./тиж., залік, 3 зал.б. Нормативний курс, зміст якого становить виявлення та розгляд найсуттєвіших пунктів перетину філософії з психологією та психіатрією в історії світової думки ХХ ст. (З.Фройд, К.-Ґ.Юнґ. Е.Фромм, В.Джемс, А.Берґсон, К.Ясперс, Л.Бінсванґер, Ж.-П.Сартр, М.Фуко та ін.).


Французька філософія ХIX-першої половини ХХст. та її історико-філософська історіографія edit

(41630) 4 трим., 4 год./тиж., іспит, 3 зал.б. Вибірковий курс, що передбачає ознайомлення студентів з історико-філософською історіографією французької філософії ХIХ - першої половини ХХ ст.

Магістерська робота edit

(41631) 6 трим., 0 год./тиж., теза, 9.5 зал.б. Самостійне наукове дослідження, присвячене спеціальній проблемі з історії філософії. Студент демонструє фаховий рівень, якого досягнув за час навчання в НаУКМА. Маґістерська робота захищається на засіданні Державної кваліфікаційної комісії.


http://www.ukma.kiev.ua/ua/faculties/fac_gum/filosophy/kursy/index.php


Кафедра історії філософії edit

"Історія філософії - ключова галузь філософського знання, вивчення якої є необхідною складовою навчального процесу на філософському факультеті. Викладання цієї дисципліни студентам напряму "філософія" здійснюється впродовж усього терміну навчання. Колектив кафедри пропонує студентам низку спецкурсів та спецсемінари, а також спеціалізацію за профілем «історія філософії»."

Завідувач кафедри:

ЯРОШОВЕЦЬ ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ Завідувач кафедри, доктор філософських наук, професор.

Інтернет сторінка кафедри: [1]


Нормативні програми: [2]

НАПРЯМ "ФІЛОСОФІЯ" edit

СПЕЦІАЛЬНІСТЬ "ФІЛОСОФІЯ"

І. Філософія Стародавнього світу: - Філософія Стародавньої Індії; - Філософія Стародавнього Китаю; - Філософія Стародавньої Греції та Риму.

ІІ. Філософія Середніх віків та доби Відродження.

ІІІ. Філософія Нового часу XVI-XVIII ст. - Англійська філософія; - Французька філософія; - Італійська філософія;

IV. Німецька філософія Нового часу.

V. Нова філософія XІX ст.

VI. Сучасна світова філософія.

VII. Слов'янська філософія.

VIII. Російська філософія.

IX. Аналітична філософія.

X. Філософія Сходу.


НАПРЯМ "ФІЛОСОФІЯ"

СПЕЦІАЛЬНІСТЬ "РЕЛІГІЄЗНАВСТВО" edit

І. Філософія Стародавнього світу: - Філософія Стародавньої Індії; - Філософія Стародавнього Китаю; - Філософія Стародавньої Греції та Риму. ІІ. Філософія Середніх віків та доби Відродження. ІІІ. Філософія Нового часу XVI-XVIII ст. - Англійська філософія; - Французька філософія; - Італійська філософія;

IV. Німецька філософія Нового часу. V. Нова філософія ХІХ ст. VI. Сучасна світова філософія.

НАПРЯМ "ПОЛІТОЛОГІЯ"

СПЕЦІАЛЬНІСТЬ "ПОЛІТОЛОГІЯ" edit

I. Історія філософії. II. Історія філософії IIІ.Iсторія філософії


ПРОГРАМИ ДИСЦИПЛІН ВІЛЬНОГО ВИБОРУ СТУДЕНТІВ edit

I. Актуальні проблеми історії філософії. II. Сучасна світова філософія. III. Сучасна світова філософія.

ФАКУЛЬТЕТ СОЦІОЛОГІЇ edit

I. Історія філософії.

ФАКУЛЬТЕТ ПСИХОЛОГІЇ edit

I. Історія філософії.

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ edit

I. Історія Стародавньої філософії

СТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ edit

I. Історія філософії.


Інтернет ресурси edit

Частина текстів першоджерел доступна студентам в електронному вигляді і може бути знайдена за наступними адресами:

1. Сайт філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка - http://www.phildep.univ.kiev.ua.

2. Сайт Інституту філософії РАН - http://www.philosophy.ru (або дзеркало http://www.phildep.univ.kiev.ua.).

3. Сайт "Незалежного культурологічного часопису "Ї" - http://www.ji.lviv.ua.

4. Сайт антології "Польская и русская душа" - http://www.auditorium.ru.

5. Сайт Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України