Sotsiaalne tarkvara ja võrgukogukonnad/Netikett

Tagasi kursuse esilehele


Iga võrgupõhise kursuse juures on netiketil (sõnadest 'net' + 'etikett') ehk võrguviisakusel täita eriline roll. Kõik vähegi e-õppega tegelevad inimesed võiksid lugeda läbi Virginia Shea raamatu "Netiquette", ent vaataks siin mõningaid peamisi tähelepanekuid:

Ennekõike - inimesed ON erinevad. Isegi eestlased isekeskis, mis siis veel rääkida rahvusvahelistest kursustest. Kursusel võib olla inimesi, kelle jaoks õppetöö läbiviimise keel ei ole emakeeleks ja kes seeläbi võivad kergemini libastuda. Vahel võivad ka räigemate solvangutena tundunud avaldused viimaks osutuda rumalateks arusaamatusteks.

Kujutage ette jututoavestlust:

  • A: Eile oli vägev grillpidu! Sinki ja vorsti oli lademes! Nämmmm!!
  • B: Sa sööd sihukest paska?????
  • A: ????? !!!!!! "&"%&%"//"/¤##%"%"!!!

(läheb räigeks madinaks)

Milles probleem oli? A oli tüüpiline peohimuline nooruk, B aga väga põhimõtteline taimetoitlane. Mis oli A jaoks mõnus sõbralik muljetamine, oli B jaoks täiesti vastuvõetamatu elustiili reklaamimine. Ja B omast arust õigustatud pahameel oli A jaoks täiesti arusaamatu ja põhjendamatu pealekargamine. Mõlemal oli omast arust õigus ja tulemuseks oli vastik võrgukaklus.

Tegelikult oleksid mõlemad võinud selle ära hoida. Kui B oleks pahandamisest hoolimata öelnud lihtsalt "Kuule, ma ei söö liha, olen taimetoitlane" ja A ei mõelnud tegelikult provotseerida, oleks ta vabandanud ("Ups, vale adressaat!") ja rahu oleks majas olnud. Ja kui A oleks peale B vihapurset küsinud "Miks sa mulle nii ütled?", oleks samuti põhjus välja tulnud ja ilmselt asi ära klaaritud. Praegu aga jäi tüli majja pikaks ajaks.

Mõned soovitused:

  1. Tea, kuhu lähed ja millest seal räägitakse.
  2. Kui jutu toon või õhustik sulle ei meeldi, kaalu üldse eemalejäämist. Igal juhul aga enne mõtle ja loe, siis kirjuta (vt. eelmist näidet).
  3. Vaata ette - võrgukogukonnas tunnustuse saavutamine ei olegi nii kerge ja võtab enamasti oma aja. Mis aga on lihtne, on lollimärgi väljateenimine. Kõige raskem on aga lolli staatusest vabaneda.
  4. Isegi kui vaidled kellelegi vastu, ära rõhuta pidevalt oma vastuolemist. Katsu leida vähemalt mõni ühine vaatenurk.
  5. Veel kord - enne tulisesse vaidlusesse sisse kargamist pea hetkeks kinni. Loe senised kirjutised läbi ja veendu, et said asjadest õieti aru. Miski ei vihasta vaidlejaid rohkem kui veel üks jobu, kes lendab teiste sekka ja ajab niigi ülesköetud inimeste seas ärritavalt lolli juttu.
  6. Ära karda öelda "Ma ei tea" ega tunnistada oma eksimusi.
  7. Isiklikud rünnakud (argumentum ad hominem) on Paha Asi - ega see pole siin Tallinna volikogu...
  8. Konflikti korral on kaks soovitust. Esmalt ei peaks reageerima koheselt ja afektiseisundis, väike mõttepaus kulub ära. Teisalt on hea uba sees piibellikul tarkusel "Kui vihastute, siis ärge tehke pattu! Ärgu päike loojugu teie vihastumise üle!" (Ef. 4:26). Enamik konflikte läheb aja jooksul hullemaks, kui nendega ei tegeleta. Seega - võta aega, ent mitte liiga palju.
  9. Ole inimene - Virginia Shea raamatu esimene käsk. Me ei suhtle arvutite, kaablite ja veebilehtedega, vaid teiste inimestega.


Eraldi tuleks aga mainida ka reaalajavestlust suure hulga inimestega (nagu meie kursustel enamasti on). Seal tasuks arvestada järgmist:

  • Esine enda päris-täisnimega (eesnimi ja perekonnanimi). 60+ osaleja korral ei ole võimalik kõiki hüüdnimesid kiiresti omandada.
  • Suure osalejate arvu korral on eriti tähtis hoida müratase madalal. See tähendab ka teistele vahelerääkimisest hoidumist ja ebaolulisest vaikimist.
  • Kui võimalik, siis ära vaheta järsku teemat. Mõni teine võib jätkata eelmist teemat ja tulemuseks on kaks küsimust korraga täiesti eri valdkondadest.
  • Arvesta alati möödarääkimiste ja arusaamatuste võimalusega ning kui ei ole tõestatud vastupidist, ära pane võimalikke konflikte kohe pahatahtlikkuse arvele. Mida rohkem inimesi, seda lihtsam on teisest mööda rääkida.
  • Kui Sinu küsimus jäi vastuseta, küsi mõne aja pärast uuesti. Vahel juhtub, et mõni jääb suure tekstihulga sees märkamata.


Tagasi kursuse esilehele