UEFI
Sissejuhatus
editUEFI ehk Unified Extensible Firmware Interface (eesti keeles ühendatud pikendatav püsivara kasutajaliides) on preagu arendatav nn baasvahetussüsteem ehk vahelüli arvuti riistvara ning operatsioonisüsteemi vahel, mis peaks käiku minema 2011 aastal. UEFI eesmärk on vahetada välja BIOS (Basic Input/Output System), mis on kasutusel olnud juba 25 aastat ning mis hakkab ajale jalgu jääma, tänu järjest suurenevatele andmemahtudele ning uutele seadmetele. UEFI kasutusele võtmine peaks kiirendama arvuti käimaminekut senisest 20-30 sekundist paari sekundini.
Ajalugu
editAlgselt EFI (Extensible Firmware Interface) nime kandvat kiipi hakati arendama 1998. aastal Inteli poolt, kuid lõpetati 2005. Tehnoloogia anti üle United EFI Forumile, kuhu kuuluvad paljude ettevõtete esindajad. Algne EFI patent kuulub Intelile, kellel on ainuõigus EFI-põhistele toodetele, kuid UEFI on täielikult UEFI Forumi oma.
“Tavapärane Bios on füüsiliselt meie arvutites eksisteerinud juba aastast 1979″ - Mark Doran, UEFI foorumi.
7. jaanuaril 2007 avaldati UEFI versioon 2.1, millel oli lisatud krüptograafia, võrgu autentimine ning kasutajaliidese arhitektuur (kasutaja kasutajaliidese infrastruktuur UEFI's). Oktoobris 2010 on viimane avaldatud versioon 2.3.
Sisu
editUEFI kasutajaliides sisaldab andmetabeleid, mis sisaldavad plavormi informatsiooni ning käivitus- ja käitusaja teenused, mis on saavdaval OS'i laadijas ning OS'is. Teenuseid on kahte sorti: käivitamise (boot console, teksti ja graafikaga konsool seadete, siini ja failide teenus) ning käitamise teenus (kellaaeg, kuupäev, VRAM)
- võimalus bootida mahukatelt ketastelt (üle 2TB)
- kiirem käivitumine
- protsessorist sõltumatu arhitektuur
- protsessorist sõltumatud driverid
- paindlik OS'i-eelne keskkond, võrgutugi
- modulaarne disain
Ketaste tugi
editLisaks tavalisele PC ketta partitsiooniskeemile, mis kasutab MBR-i ehk master bood recordi, on EFI-l lisaks GUID Partition Table (GPT). GPT-l puuduvad MBR-ile omased piirangud, näiteks maksimaalselt 4 partitsiooni võimaldamine ketta kohta ning 2,2TB limiit). GPT lubab 9,4ZB.
32/64-bit
editBIOS on limiteeritud 16-bitise protsessori režiimiga ning 1MB adresseeritava mäluga, UEFI lubab aga 32-bitist või 64-bitist
Seadmete draiverid
editLisaks tavalistele arhitektuuripõhistele draiveritele, on UEFI-s protsessorist sõltumatu seadme draiveri keskkond EFBI Byte CODE ehk EBC. UEFI nõuab süsteemi püsivaralt, et see tõlgendaks pildid, mida keskkonnas paiknevad või sinna panna soovitakse.
Boot manager
editBoot manageri kasutatakse operatsioonisüsteemi valikuks ja laadimiseks. Sellega kõrvaldatakse vajadus eraldi bootimise mehhanismi järele.
Kasutatud materjal
edithttp://www.kaidoblogi.pri.ee/2010/10/uefi-vahetab-varsti-biosi-valja-ja-kaivitab-arvuti-mone-sekundiga/
http://www.intel.com/technology/efi/
http://www.bbc.co.uk/news/technology-11430069
http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Firmware_Interface
http://x86asm.net/articles/introduction-to-uefi/