Układ Słoneczny

Układ Słoneczny to układ gwiezdny, w którym znajdują się piszący Wikiwersytet oraz Ty czytający. Znajduje się tam 8 planet, planety karłowate oraz nieliczona ilość planetoid. Gwiazdą Układu Słonecznego jest Słońce. Nazwy planet przeważnie pochodzą z mitologii.

Słońce
Merkury (zdjęcie satelitarne)
Wenus
Ziemia z kabiny Apollo 17
Mars
Ceres
Jowisz
Saturn
Uran
Neptun - ostatnia planeta
Inne planety
Kometa Halleya

OpisEdit

Układ Słoneczny ma 8 planet. Na niektórych planetach znajduje się woda. Pomiędzy Jowiszem, a Marsem znajduje się pas planetoid. Największym obiektem w pasie jest Ceres. Do planet należał kiedyś Pluton, ale w 2006 roku został zdegradowany do rangi planety karłowatej.

ŻycieEdit

Na Ziemii do tej pory jedynie odkryto życie. Na Marsie kiedyś znajdowała się woda, ale nie odkryto tam życia. Na Tytanie wylatuje woda z gejzerów, ale tam też nie ma życia.

PlanetyEdit

Wyróżniamy 8 planet od 2006 roku (kolejność od Słońca)

Oprócz Merkurego i Wenus każda planeta ma swojego/swoich satelitę/satelitów.

Planety karłowateEdit

Wyróżniamy 5 planet karłowatych od 2006 roku (kolejność losowa)

Każda z tych planet ma księżyc/księżyce (za wyjątkiem Ceres.)

Inne obiekty Układu SłonecznegoEdit

Jest też kilka obiektów, które wyróżniają się na tle Układu Słonecznego, ale nie należą do żadnej z powyżej wymienionych grup. Należą do nich małe niesklasyfikowane planety oraz komety.

Oprócz komety i Sedna każdy obiekt ma swój księżyc. Wszystkie uwagi, zastrzeżenia itp. prosimy kierować na stronę dyskusji