Obyčajné differenciálne rovnice/Lineárne systémy obyčajných diferenciálnych rovníc s konštantnými koeficientami

2.3.1 dericia1

edit

Nech je matica   v (2.11) konštantná,   Princíp skr superpozície a z neho vyplývajúci vzorec sk (2.17) platí v tomto špeciálnom prípade a poskytuje Uvod2 sks nehomogénnu úlohu (2.11). skr homogénna rovnica   súvisiaca fundamentálna matica pozostáva z   nezávislých vektorovo-hodnotových funkcií   skn Uvod2s  

zodpovedajú . Každúsk anskre Uvod2 tejto homogénnej diferenčnej rovnice možno reprezentovať ako kombináciu   týchto Uvod2s. Konštanty   súskn neskôr určené počiatočnou podmienkou, sknn musí platiť  

Uvod2 z (2.18) určíme pomocou vlastných čísel (EW) a vlastných vektorov (EV) skr matice  . Pre vlastné hodnoty a vlastné vektory matice   platí nasledovné:   kde   oskr   skr  - a   oskr   skr je príslušný vlastný vektor,  . Po skm preformulovaní skr uvedenej rovnice dostaneme   z čoho vyplýva, že matica   je singulárna. To je ekvivalentné s  . Determinant   je polynóm  -tej grasks v  , tzv. charakteristický polynóm  . Vlastné čísla   sú teda nuly  . V nasledujúcomskn najprv uvažujeme skn prípade skr jednoduché nuly  ,  

Teraz hľadáme skr Uvod2 z (2.18). Ak skr Uvod2svektor   z skm (konštantná) časť vlastného vektora   a skm skalárna časť  , potom na skr pravá strana (2. 18)  , a skr nekonštantná,   závislá, skalárna časť     musí obsahovať skn výraz  . Takto sa dostaneme k Uvod2   (uistite sa, že  ).

Nakoniec sk definujeme základnú maticu pre homogénny Dgl (2.18) v prípade jednoduchých vlastných čísel.



Definícia 2.4 (Fundamentálna matica pre homogénny Dgl (2.18) v prípade jednoduchých vlastných čísel


Definícia 2.4 (Fundamentálna matica pre homogénny Dgl (2.18) v prípade jednoduchých vlastných čísel

Nech vlastné hodnoty matice skr   sú jednoduché,   Fundamentálna matica skr homogénnej diferenciálnej rovnice (2.18) je jednoduchá,  . 18) má potom nasledujúcisk tvar  

kde   sú (jednoduché) vlastné hodnoty a príslušné vlastné vektory  .

Teraz môžeme určiť jedenskutige Uvod2 sks problém počiatočnej hodnoty. Nech   je Uvod2 z (2.18) s  . Potom  , kde   sú stĺpce skr základnej matice (2. 19) a konštanty   sú určené ako Uvod2 sks nasledujúci Lösung lineárny systém,   Tento lineárny systém presne zodpovedá podmienke skr   pretože  .


Príklad 2.3. Finsk the Uvod2 skr Uvod4 tretí rád   Po skm preformulujte túto rovnicu do   sústavy Dgl pre   dostaneme   Určíme vlastné hodnoty a vlastné vektory skr matice systému. Charakteristický polynóm tejto matice je   Nuly    Zodpovedajúcesk vlastné vektory pre tieto vlastné hodnoty sú (prepočítajte!)   (oskr nemeniacich sasknsk násobkov  ). Teraz môžeme vypočítať všeobecnú Uvod2 našej sústavy pomocou (2. 19) ako ľubovoľnú kombináciu skr stĺpcov skr základnej matice  ,   Téme Uvod2 našej pôvodnej diferenciálnej rovnice tretieho rádu zodpovedá skr prvá zložka   t.j.  . Z počiatočných podmienok skn   nakoniec vyplýva  .
Hľadané Uvod2 je  .

Teraz uvažujeme skn prípad, keď matica   v (2.18) má viac vlastných hodnôt. Nech   je  -násobok vlastných čísel  ,  . Preto charakteristický polynóm   (stupňa  ) má najviac   rôznychskne núl  . Predpokladajme, že neexistujú žiadne ďalšie násobné nuly  . Potom dostaneme   vyriešením   na   celkom   nezávislých vlastných vektorov. [1]. Základnú maticu (2.19) nemožno úplne zostrojiť. werskn.
Ako vytvoriť zvyšné   nezávislé stĺpce  ?
Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, musíme sa bližšie pozrieť na násobnosť vlastného čísla. Rozlišuje sa medzi

  • algebraická násobnosť (AVf) von  : toto je násobok skr nuly  , v našom prípade je to  .
  • geometrická násobnosť (GVf)  : das ist die Dimension sks Uvod2sraumes von  , (die Dimension von Kern( )).

Prípad 1: (GVf=AVf)
Situácia je jednoduchá, ak geometrická násobnosť   zodpovedá algebraickej násobnosti skr ( ). Všetky potrebné vlastné vektory pre   potom získame riešením   pre  , sknn die Uvod2en   spannen v  -rozmernom vlastnom priestore k  .
Prípad 2: (GVf<AVf)
Ak je geometrická násobnosť   menšia ako  , musíme doplniť ďalšie vektory, tzv. zovšeobecnené vlastné vektory. Nech (GVf) . Potom najprv dostaneme   ako v prípade 1   vlastné vektory   riešením  . Ďalšie zovšeobecnené vlastné vektory (nazývané aj hlavné vektory skr 2., 3. atď. úrovne) získame vložením skr už známych vlastných vektorov (oskr hlavných vektorov) do pravej strany a riešením pre  :   Dosadením prvej rovnice skr zhora do rovnice pre posledný vygenerovaný vlastný vektor skn  , dostaneme prvý hlavný vektor   pre skn, že   sksa nazýva aj hlavný vektor skr úrovne 2, pretože  . (Vlastné vektory   werden auch Hauptvektoren der úrovne 1). Postupným vkladaním sa získa úroveň 3 pre skn hlavný vektor   a nakoniec sa získa úroveň   pre skn hlavný vektor  .

Vlastné vektory   spolu s hlavnými vektormi   pokrývajú  -rozmerný vlastný priestor k   a sú použité, na generovanie chýbajúcich   stĺpcov základnej matice, ktoré patria do  -násobku vlastného čísla  .


definícia 2.5 (Fundamentálna matica pre viacnásobné vlastné hodnoty)

Nech   je  -násobok vlastných čísel matice  . Časť fundamentálnej matice (2.18) spojená s vlastnou hodnotou   má nasledujúci tvar   (2.20)

kde   sú vlastné vektory a hlavné vektory  , ktorých konštrukcia je opísaná vyššie v prípadoch 1 a 2.


Príklad 2.4 Daná je matica   s charakteristickým polynómom  . Nuly sú   (trojica),   (trojica). Nech geometrická násobnosť   je   a násobnosť    . Bestimme die Fundamentalmatrix vom System  .
Vlastný priestor pre  :
Riešením   získame vlastné vektory  . Denné vlastné vektory (hlavný vektor 2. úrovne) získame riešením   Vlastný priestor k  :
Riešením   získame vlastný vektor  . Chýbajúce zovšeobecnené vlastné vektory   (hlavné vektory 2. a 3. úrovne) získame riešením   Základná matica je teraz daná  


Poznámka 2.1 (Prípad: komplexné vlastné čísla) Podľa základnej vety algebry má charakteristický polynóm pre   s násobnosťou   núl, t.j.    vlastných čísel.

Okrem reálnych núl alebo vlastných čísel, o ktorých sme hovorili vyššie, je možné, že   má komplexné vlastné čísla a komplexné vlastné vektory. To znamená, že   a   sa delia na reálnu a imaginárnu časť. V tomto prípade je   tiež riešením sústavy, ale je komplexne hodnotené. Ako získate reálne riešenia?

Komplexné nuly reálnych polynómov sa vždy vyskytujú v komplexne konjugovaných dvojiciach, preto   je tiež   nula, a teda vlastné číslo. Súvisiace vlastné vektory sú potom tiež navzájom komplexne konjugované  . Preto   je tiež riešením.

Ak teraz dodržíme Eulerovu identitu   nové riešenie s reálnou hodnotou môžeme vypočítať z týchto dvoch riešení pomocou súčtu a rozdielu, reálnych riešení   pre diferenciálnu rovnicu. Haben die komplexen Nullstellen selbst eine höhere Vielfachheit, so geht man dann analog zum reellen Fall vor und muss entsprechend mit   multiplizieren. Hier gehen wir auf diesen Fall nicht weiter ein.


  1. Lineárna nezávislosť skr vlastných vektorov súvisí s skr diagonalizovateľnosťou skr matice  :   je diagonalizovateľná   existuje   nesingulárna matica   s   Dá sa ukázať, že symetrické matice sú diagonalizovateľné a majú reálne vlastné hodnoty